A block of mass 0.50 kg is on a table and attached to a block of mass 0.25 kg by
ID: 2114454 • Letter: A
Question
A block of mass 0.50 kg is on a table and attached to a block of mass 0.25 kg by a taut, massless string. The 0.25-kg block hangs by means of the string, which goes over a pulley. The 0.25-kg block is released, and it descends from rest at a constant acceleration, travelling 1.00 m in 1.25 s. What is the coefficient of kinetic friction between the table and the 0.50-kg block? A block of mass 0.50 kg is on a table and attached to a block of mass 0.25 kg by a taut, massless string. The 0.25-kg block hangs by means of the string, which goes over a pulley. The 0.25-kg block is released, and it descends from rest at a constant acceleration, travelling 1.00 m in 1.25 s. What is the coefficient of kinetic friction between the table and the 0.50-kg block?Explanation / Answer
s = 0.5at^2
so acceleration a = 1.28m/s^2
0.25g - T = 0.25a
T - u0.5*g = 0.5a
adding both
0.25g - u0.5g = 0.75a
so u = 0.3
so coefficient of kinetic friction between table and block = 0.3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.