Two cars of 2000 kg each collide head-on while traveling at 75.0 miles per hour.
ID: 2114455 • Letter: T
Question
Two cars of 2000 kg each collide head-on while traveling at 75.0 miles per hour. Assuming all of their kinetic energy is transformed into thermal energy of the resulting wrecks. What is the temperature increase of the cars? For simplicity, we can assume the material being all iron.
I know that 75 mph is 33.528 m/s and that the specific heat of iron is 449 J/kg K. I am not sure which formula to apply and how. Please don't copy and paste the answers from the similar question on chegg as they are incorrect. Thank you for your help!
Explanation / Answer
K.E of both = .5*2000*33.528^2 *2 =2248253.568
so
22458253.568=4000*449*(T)
T=1.25 degree C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.