An 8 g bullet leaves a gun at 700 m/s.?
ID: 2115159 • Letter: A
Question
(a) what is the maximum height that this bullet could reach (ignoring air resistance)?(b) If the gun is aimed at an angle of 30 degrees above the horizontal what height will the bullet reach (again ignoring air resistance)?
PLEASE SHOW WORK
THANK YOU
(a) what is the maximum height that this bullet could reach (ignoring air resistance)?
(b) If the gun is aimed at an angle of 30 degrees above the horizontal what height will the bullet reach (again ignoring air resistance)?
PLEASE SHOW WORK
THANK YOU
Explanation / Answer
a.) h = 700^2/2*9.8 = 25000m
b.) h = (700*sin30)/2*9.8 = 6250m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.