A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer has
ID: 2115259 • Letter: A
Question
A bicycle racer sprints at the end of a race to clinch a victory. The racer has an initial velocity of 13.0 m/s and accelerates at the rate of 0.350 m/s2 for 7.00 s
(a) What is his final velocity?
(b) The racer continues at this velocity to the finish line. If he was 300 m from the finish line when he started to accelerate, how much time did he save?
(c) One other racer was 5.00 m ahead when the winner started to accelerate, but he was unable to accelerate and traveled at 13.3 m/s until the finish line. How far ahead of him (in meters and in seconds) did the winner finish?
distance
time
Explanation / Answer
(a) v=u+a*t
v = 13 + 0.350*7
= 15.45 m/s
(b) case 1: no acceleration
s=vt
300 =13 * t
t = 23.07 s
case 2 : with acceleration
v=15.45 m/ sec
dstance covered = 13 * 7 + 1/2 * .350 * 7^2
= 99.575
remaining distance = 300 - 99.575 =200.425
remaining time taken = 200.425 /15.45 =12.972
total time in case 2 = 7 + 12.972 = 19.972
so time saved = 3.104 s
(c) first racer :
time taken to complete = 19.972 from above prob
second racer :
distance travelled when 1 racer completed = 19.972 *13.3 =265.62 m
distance 1 racer is ahead = 300 - 265.62 -5
= 299.38 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.