A 62.4 kg ice skater moving to the right with a velocity of 2.67 m/s throws a 0.
ID: 2115617 • Letter: A
Question
A 62.4 kg ice skater moving to the right with a velocity of 2.67 m/s throws a 0.198 kg snow ball to the right with a velocity of 39.7 m/s relative to the ground. t is the velocity of the ice skater after throwing the snowball? Disregard the friction between the skates and the ice. Answer in units of m/s
A second skater initially at rest with a mass of 58.4 kg catches the snowball. What is the velocity of the second skater after catching the snowball in a perfectly inelastic collision? Answer in units of m/s
Explanation / Answer
momentum conservation
62.4*2.67=62.4v+0.198*39.7
v=2.54m/s
for second v = 0.198*39.7/(0.198+58.4)=0.134m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.