a light spring whose unstretched length is 2.0 cm. You\'re going to use this spr
ID: 2115977 • Letter: A
Question
a light spring whose unstretched length is 2.0 cm. You're going to use this spring to
measure charge. First, you attach one end of the spring to the ceiling and hang a 1.0 g plastic ball from
it. This stretches the spring to a length of 2.3 cm. You then give the plastic ball some charge. An
electric field of 100 V m-1 is now applied, acting horizontally, and the spring both stretches and rotates
to make an angle of 4o
with respect to the vertical direction.
What is the charge on the ball?
What is the new length of the stretched spring once the electric field is applied?
Explanation / Answer
k*0.023 = 0.001*9.8
=> k= 0.426 N/m
at an angle 40 degrees
tan 4 = Eq/mg
=> q = 6.85 uC
kdel(x)* cos 4 = mg
=> x= 2.3+2 = 4.3 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.