A current is set up in a wire loop consisting of a semicircle of radius 4.16 cm,
ID: 2116266 • Letter: A
Question
A current is set up in a wire loop consisting of a semicircle of radius 4.16 cm, a smaller concentric semicircle, and two radial straight lengths, all in the same plane. Figure (a) shows the arrangement but is not drawn to scale. The magnitude of the magnetic field produced at the center of curvature is 47.25 %u03BCT. The smaller semicircle is then flipped over (rotated) until the loop is again entirely in the same plane (Figure (b)). The magnetic field produced at the (same) center of curvature now has magnitude 15.88 %u03BCT, and its direction is reversed. What is the radius (in cm) of the smaller semicircle?
Explanation / Answer
suppose the current I flows in the whole setup
B due to straight segments at the centre will be zero
B1 - B due to larger semi circular portion
B2 - B due to smaller semi circular portion
then
1st case,
B net = B2 + B1 = u*i / 2r + u*i / 2R = 47.25 E-6 T
so (u*i / 2) [ 1/r + 1/0.0416 ] = 47.25 E-6
so 1/r = 75.23/i - 24.038 -----------(1)
2nd case,
B net = B2 - B1 = u*i / 2r - u*i / 2R = 15.88 E-6 T
so (u*i / 2) [ 1/r - 1/0.0416 ] = 15.88 E-6 T
so 1/r = 25.286/i + 24.038-------------(2)
solve 1 and 2
add the two equations, so i = 50.258 r
put this value of i in (2)
so 1/r = 25.286/50.258r + 24.038
so r = 0.02065 m or 2.065 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.