What must be your average speed in (km/h) in order to travel 350 km in 5.1 A car
ID: 2116568 • Letter: W
Question
What must be your average speed in (km/h) in order to travel 350 km in 5.1 A car traveling 60 km/h accelerates at the rate of 2.0 m/s2. How much time reach a speed of 90 km/h? If a ball is thrown with a velocity of 25 m/s at an angle of 37 degree above the horizontal and vertical components of the velocity? A projectile is launched with an initial velocity of 60.0 m/s at an angle of 30 far does it travel? A projectile is launched with an initial velocity of 60.0 m/s at an angle of 30.0 is the maximum height reached by the projectile?Explanation / Answer
1) Avg speed = Total distance / Total time = 350 / 5.15 = 67.96 hours.....
2) 60km/hr = 16.66 m/s
90 km/hr = 25 m/s
so v = u + at
25 = 16.66 + 2t
so t = 4.166 sec.........
3) horizontal, Vx = V cos 37 = 19.965 m/s
Vertical, Vy = V sin 37= 15.045 m/s
4) distance = u^2 sin(2theta) / g = 60^2 sin (2*30) / 9.8 = 318.13 m
5) Max height = u^2 Sin^2 theta / 2g = 60^2 Sin^2 (30) / 2*9.8 = 45.91 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.