Transformers are extremely useful in power distribution. They allow us to transm
ID: 2117166 • Letter: T
Question
Transformers are extremely useful in power distribution. They allow us to transmit power at very large AC voltages and very small AC currents, and then we can use a transformer to "step down" the voltage and "step up" the current at the point of use. To illustrate why this is beneficial, calculate the average power dissipated by 100 km of copper wire for (a) an rms voltage of 1.20 x 105 V and an rms current of 10-2 A, and (b) an rms voltage of 120 V and an rms current of 10 A. Assume the wire has a radius of 5.0 mm and a resistivity p = 20 n(ohms)m. (Hint: When finding the power that is dissipated in a circuit component, the relevant voltage is the voltage difference across that component.)
Explanation / Answer
R = rho * L/A =2 .54*e10
a) e-2*R*R = 2.54*e8J
b) 10*10*R*R= 2.54*e12J
so power in a is less than power in b by e4 times
where eN = 10^N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.