College Physics Data was collected for a 71.2 cm long solenoid and plotted on th
ID: 2117202 • Letter: C
Question
College Physics
Explanation / Answer
slope=y2-y1/(x2-x1)=0.00065-0.00060/(0.6-0.5)=0.0005 number of turns=B*L/(m0*lo)=0.065*0.712/(mo*0.5)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.