1. what is the angular momentum of a 20 kg mass rotating at a radius of 40 cm wi
ID: 2117638 • Letter: 1
Question
1. what is the angular momentum of a 20 kg mass rotating at a radius of 40 cm with a linear velocity of 1.6m/s?
2. when a thin uniform stick of mass M and length L is pivoted about an axis through one end its rotational inertia is (mL^2)/3. WHat is its rotational inertia when it is pivoted about a parallel axis through its center of mass?
3. a wheel starts from rest (w0 = 0) and has an angular accerlation a = 4rad/s^2. What is its angular velocity when it has made 10 revloutions?
Explanation / Answer
1) l= mvr => 20*.4*1.6= 12.8 2) about parallel axis it becomes i/2 = ml^2/6 acc to paraalel axis theorem 3) w final= sqrt(2*a*theta )=> w = (2*4*2pie*10) = 22.5rad/s (approx)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.