Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Blocks A and B each have a mass of 0.4 kg and block C has a mass of 1.2 kg. The

ID: 2117712 • Letter: B

Question

Blocks A and B each have a mass of 0.4 kg and block C has a mass of 1.2 kg. The coefficient of friction between the blocks and the plane is uk = 0.30. Initially, block A is moving at a speed of vo = 3 m/s and blocks B and C are at rest (see figure below). After A strikes B and B strikes C, all three blocks come to a stop in the positions shown in part (2) of the figure. Determine (a) the coefficients of restitution between A and B and between B and C, and (b) the displacement x of block C.



Chegg won't let me upload the image but here is an imgur link of the diagram: http://i.imgur.com/Ln3YF.png

Explanation / Answer

x=285 mm.

e=0.245 b/w A and B


for X


all the kinetic energy goes into work done against friction when all blocks are under rest...


uk Na Da + uk Nb Db + uk Nc Dc = 0.5 mass of A (velocity of A^2)


Na is weight of A,

Da is displacement of A


only unknown in Dc ie the displacement of C


to calculate coefficient of restitition we want velocities of A and B after and before collision


for A before collision friction decreases its energy by doing work in moving 300mm and after collision A has that much K.E that it can slip 75 mm more.


Va before collision=2.689m/s

VA after collision=0.66m/s


same analogy for B and C


after collision coefficient off restitution=(Va after- Vb after)/(Va before- Vb before)






Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote