When an aircraft returns to the aircraft carrier and lands, it goes from 264.5 m
ID: 2117993 • Letter: W
Question
When an aircraft returns to the aircraft carrier and lands, it goes from 264.5 mph to 0 mph in 2.1 seconds. What is the acceleration in this case (in m/s/s)? CAUTION: Think about what is happening in a physical sense and that it matches your answer.When an aircraft returns to the aircraft carrier and lands, it goes from 264.5 mph to 0 mph in 2.1 seconds. What is the acceleration in this case (in m/s/s)? CAUTION: Think about what is happening in a physical sense and that it matches your answer. When an aircraft returns to the aircraft carrier and lands, it goes from 264.5 mph to 0 mph in 2.1 seconds. What is the acceleration in this case (in m/s/s)? CAUTION: Think about what is happening in a physical sense and that it matches your answer.
Explanation / Answer
264.5mph =264.5/60x60 mile/sec =264.5x1609 / 3600 =118.21 m/sec Acceleration = 118.21/2.1 =56.29 meter/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.