A spaceship is visiting Planet X. While descending to the surface,its rockets pr
ID: 2118744 • Letter: A
Question
A spaceship is visiting Planet X. While descending to the surface,its rockets produce 25 kN of upward thrust and the spaceship%u2019s speed decreases at a rate of 0.15 m/s2 . Following the completion of its mission, the spaceship lifts off to return to its home planet. While leaving Planet X%u2019s surface, the rockets produce 75 kN of upward thrust and the spaceship%u2019s speed increases at a rate of 0.50 m/s2. What is the mass of the spaceship and the acceleration due to gravity at the surface of Planet X? Assume that the acceleration due to gravity is constant.
Explanation / Answer
let m and a be the mass and acceleration due to gravity of planet X
we know that
F1 = m x (a - a1) -----------(1)
where F1 = 25 kN = 25 x 10^3 N and a1 = 0.15 m/s^2
Also,
F2 = m x (a - a2) ----------(2)
where F2 = 75 kN = 75 x 10^3 N and a2 = 0.50 m/s^2
solving equations (1) and (2) for m and a
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.