A long, straight wire carries a current of 2.3 A . The direction of the current
ID: 2118746 • Letter: A
Question
A long, straight wire carries a current of 2.3 A. The direction of the current is shown in Figure with a red arrow. A particle with electric charge -4.6x10^-6 C (P in Figure) is moving at speed 34 m/s along the wire in direction F (See Figure). The distance between the wire and the charge is 2.5x10^-2 m.
(a) Find the magnitude and direction of the magnetic field at the position of the charge --> B= 1.8410^-5 T
(b) Determine the magnitude and direction of the force exerted on the charge by the magnetic field.
Explanation / Answer
a) B=u*I/2*pi*d
B= 2*10^-7 * 2.3/ 2.5 *10^-2 = 1.8410 * 10^-5T upwards ie in direction of U
b)F =qvB
F= -4.6x10^-6 * 34 * 1.8410 * 10^-5 = -2.877 * 10^-9N towards R
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.