7. A 76- kg crate is at rest on the floor. It takes a minimum horizontal force o
ID: 2118860 • Letter: 7
Question
7. A 76- kg crate is at rest on the floor. It takes a minimum horizontal force of 350 N to make the crate slide. Calculate the coefficient of static friction between the crate and the floor.
8. A 1500 kg car is headed directly for a brick wall when the driver realizes the danger and slams on the brakes. The car's initial speed is 32 m/s, and the coefficient of kinetic friction between the tires and the road is 0.55. Determine how far the car travels while skidding to a stop. Assume it travels in a straight line.
Explanation / Answer
7.
mass of the crate m = 76 kg
the force is F = 350 N
let the coefficient of static friction be u_s
we know that
F = u_s x m x g
or u_s = (F/m x g)
where g = 9.8 m/s^2
8.
mass of the car m = 1500 kg
initial speed of car u = 32 m/s
the coefficient of kinetic friction is u_k = 0.55
let S be the distance travelled by car before coming to rest
we know that
v^2 - u^2 = 2 x u_k x g x S
or S = (v^2 - u^2/2 x u_k x g)
where v = 0 and g = 9.8 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.