A rectangular loop of wire enter a 2.0 T magnetic field with velocity of 10 m/s
ID: 2118957 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire enter a 2.0 T magnetic field with velocity of 10 m/s
A) Determine the flux when 1/2 of the loop is in the magnetic field
B) Determine the flux when entire loop is in the magnetic field
While completely in the field the loop stop moving and the magnetic field decrease to 0.5 T in 0.2 s
C) How much electric potential (voltage) is induced
the loop is replace with an 8 cm straight wire carrying a current of a 2 A from left to right while completely the magnetic field
D) Determine the magnitude and direction of the force experience by the wire
Explanation / Answer
A)flux=B.A
=2*0.5*A (where A=length*breadth)
B)flux=2*A (where A =length*breadth)
C)EMF induced=dflux/dt
=A*(2-0.5)/0.2
=7.5A V (where A is the area)
D)force=i(LXB)
=2*(0.08*2)
=0.32 N
direction=(iXk)
=-j (so in the south direction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.