a 49N brick is placed in 1m^3 of water. the volume of the oil raises to 1.05m^3.
ID: 2118959 • Letter: A
Question
a 49N brick is placed in 1m^3 of water. the volume of the oil raises to 1.05m^3. the weight of the brick in oil at the bottom of the pool weighs 26.51NFrom balancing the forces acting on the brick, calculate the buoyant force on the block. Note: You cannot use the definition of the buoyant force since you do not know the density of water.. Now calculate the density of the fluid (water) from the definition of the buoyant force. Remember that Vf in the definition of the buoyant force stands for the volume of the fluid displaced.
Explanation / Answer
loss in weight = 49 - 26.51 = 22.49 N;
loss in weight = buoyant force = 22.49 N;
bu0yant force = d*volume of liquid displaced*g;
22.41= d*.05*9.81;
d=45.857 kg/m3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.