Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 49N (5kg) brick is placed into a pool of oil with a volume of 100L. The 5kg br

ID: 2118988 • Letter: A

Question

A 49N (5kg) brick is placed into a pool of oil with a volume of 100L. The 5kg brick rests on the ground of the pool and is 24.5N. This raises the oil pool level to 102.5L. From balancing the forces acting on the brick, calculate the buoyant force on the brick? Note: You cannot use the definition of the buoyant force since you do not know the density of oil Now calculate the density of the fluid (oil) from the definition of the buoyant force? Show your work for full credit. Does this calculated value agree with the expected density of oil 920kg/m^3?

Explanation / Answer

Loss in Weight = Buoyant Force


Here


Loss in Weight = 49 - 24.5


= 24.5 N


Vinpg = Buoyant Force


Here Vin = 102.5 - 100


= 2.5 L = 2.5*10^-3 m^3


Therefore


2.5*10^-3*density*9.8 = 24.5


Density = 1000 Kg/m^3


So it does not agree with the expected density of oil 920kg/m^3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote