15. %u2013 /2 points CJ9 8.P.043. My Notes | 15. %u2013 /2 points CJ9 8.P.043. M
ID: 2119057 • Letter: 1
Question
15.CJ9 8.P.043.My Notes | 15.CJ9 8.P.043.My Notes | Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used (a) What is the angular speed of the rod just before it strikes the floor? (Hint: Consider using the principle of conservation of mechanical energy.)rad/s
(b) What is the magnitude of the angular acceleration of the rod just before it strikes the floor?
rad/s2
16.CJ9 8.P.053.My Notes | 16.CJ9 8.P.053.My Notes | Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used A motorcycle accelerates uniformly from rest and reaches a linear speed of 20.4 m/s in a time of 8.91 s. The radius of each tire is 0.282 m. What is the magnitude of the angular acceleration of each tire?
rad/s2
17.CJ9 8.P.054.My Notes | 17.CJ9 8.P.054.My Notes | Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used (a) Determine the angular speed of the wheel. (Assume that there is no slipping of the surfaces in contact during the rolling motion.)
rad/s
(b) Relative to the axle, what is the tangential speed of a point located 0.175 m from the axle?
m/s
18.CJ9 8.P.061.My Notes | 18.CJ9 8.P.061.My Notes | Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used
Explanation / Answer
1)a)conserving mechanical energy,
0.5Iw^2=mg(L/2)
or 0.5*(1/3)*w^2*1.762^2=9.8*0.5*1.762
or w=4.08 rad/s
b)balancing torque,
mgL/2=I*alpha
or 9.8*1.762*0.5=(1/3)*1.762^2*x
or x=8.34 rad/s^2
2)linear acceleration=20.4/8.91
=2.289 m/s
so x=v/r
= 2.289/0.282
=8.12 rad/s^2
3)a)w=v/r
=14/0.43
=32.55 rad/s
b)v=wr
=32.55*0.175
=5.697 m/s
4)distance covered is same.so,
n*r=constant
so,
1.2*446=0.34*x
or x=1574.12 revolutions
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.