The fluid density of honey is 1420 kg/m^3, after measuring the pressure at diffe
ID: 2119226 • Letter: T
Question
The fluid density of honey is 1420 kg/m^3, after measuring the pressure at differnet depths it is found that the slope of all the points = 6.5 kpa/meter.
Calculate the product between the density of the fluid and the gravitational acceleration. Compare it with the slope you calculated above. What can you conclude?
Using the conclusions from above, write a mathematical expression for the pressure (as a function of depth, density and gravitational acceleration) that will allow you to calculate the pressure at any depth.
(should this be pressure = depth*density*gravitational acceleration) p = h*rho*g
Using this equation calculate the pressure at a depth of 10.5m.
What does this conclude about the pressure in a fluid? How does it change with depth?
Explanation / Answer
iven (P1 - P2)/h = 6.5Kpa/m
calculated (P1-P2)/h =rho*g = 13.9 Kpa/m.
these two are not same. bacuse the density of liquid increases as depth increases.
P = F/A = m*g/A = m*g*h / A*h = (m/v) * g * h = rho*g*h
at a depth =Po+ rgo*g*h = 2.474*10^5 Pa
here Po = atmospheric pressure = 1.013*10^5 pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.