Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hi two questions that I really need answered. An extremely long thin wire carrie

ID: 2119366 • Letter: H

Question

Hi two questions that I really need answered. An extremely long thin wire carries a uniform linear charge density of 358 nC/m. Find the potential difference between points 5.0 m and 6.0 m from the wire, provided they are not near either end of the wire. A)0.21 kV B)1.2 kV C)0.215 kV D) 6.0 kV I found one on Chegg, but it just gives the equation. Here is the other one. A +4.0 ?C-point charge and a -4.0-?C point charge are placed as shown in the figure. What is the potential difference, V A - V B, between points A and B? (k = 1/4? ?0 = 8.99

Explanation / Answer

2)

Va = KQ1/r1 + kq2.r2 = 9*10^(9)*10^(-6)(4/0.3- 4/0.5) = 48000

Vb =
9*10^(9)*10^(-6)(-4/0.3-+4/0.5)= -48000

Va-Vb = 96000 =
D) 98kv

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote