The left plate of a parallel plate capacitor carries a positive charge Q, and th
ID: 2119402 • Letter: T
Question
The left plate of a parallel plate capacitor carries a positive charge Q, and the right plate carries a negative charge -Q. The magnitude of the electric field between the plates is 100 kV/m. The plates each have an area of 2 x 10-3 m2, and the spacing between the plates is 6 x 10-3 m. There is no dielectric between the plates. What is the charge on the capacitor?
Q =
The left plate of a parallel plate capacitor carries a positive charge Q, and the right plate carries a negative charge -Q. The magnitude of the electric field between the plates is 100 kV/m. The plates each have an area of 2 x 10-3 m2, and the spacing between the plates is 6 x 10-3 m. There is no dielectric between the plates. What is the magnitude of the potential difference across the capacitor plates?
V =
1)
|E|A =
2)That is the approximate strength of the electric field at point B?
|E|B =
Explanation / Answer
a) usingE = Q/AEo => Q = 1.77*10^-9 C
b) V =Ed = 600V
1) E = delta V/d = 10/.02 = 500 V/m
2) 1000 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.