The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2350 Hz. The sp
ID: 2119811 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is
2350 Hz. The speed of sound is 343 m/s. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting in a parked car, what are the wavelength and the frequency of the sound you hear? (b) Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of 26.3 m/s. Determine the wavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speed of 26.3 m/s and you are moving toward it at a speed of 12.0 m/s, find the wavelength and frequency of the sound you hear.
Explanation / Answer
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2325 Hz. The speed of sound is 343 m/s. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting in a parked car, what are the wavelength and the frequency of the sound you hear? (b) Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of 28.9 m/s. Determine the wavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speed of 28.9 m/s and you are moving toward it at a speed of 14.9 m/s, find the wavelength and frequency of the sound you hear n = 2325 Hz c = n ? = 343 m/s a ) ? = 343/ 2325 = 0.148 m . n = 2325 Hz b) Source is moving and observer is at rest. n’ = c n /(c-Vs) = 343 * 2325/ ( 343 – 28.9) = 2539 Hz ? = 343/ 2539 = 0.135m c) Source and observer are moving toward each other n’ = ( c + Vo) n /(c-Vs) = ( 343 + 14.9)* 2325 / ( 343 – 28.9) n’ = 2649 Hz ? = 343/ 2649 = 0.1295 m ==========================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.