Two negative charges, Q = -30 \\mu C are placed on the x-axis at x = +0.25 m and
ID: 2120070 • Letter: T
Question
Two negative charges, Q = -30 mu C are placed on the x-axis at x = +0.25 m and x = -0.25 m.
1.How much energy does it take to assemble these two charges?
2.You place an unknown charge on the y-axis at y = 0.5 m and find that the electric potential is 0 V at the origin. What is the unknown charge?
3.If you place a -2 mu C charge at the origin, what is the x-component of the force on it from the other three charges?
4.If you place a -2 mu C charge at the origin, what is the y-component of the force on it from the other three charges?
Explanation / Answer
1.the energy is
U = k x (Q^2/r)
where k = (1/4pi x e_o) = 9 x 10^9 Nm^2/C^2,Q = -30 uC = -30 x 10^-6 C and r = 0.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.