Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A)The following graph shows the voltage and current through a single circuit ele

ID: 2120181 • Letter: A

Question


A)The following graph shows the voltage and current through a single circuit element. What is the frequency of the ac generator? VP = 81 V, IP = 4.3 A, t1 = 0.01 s.


B)What is the average power dissipated in this element?


C)The circuit element above is either a resistor, an inductor, or a capacitor. Use the graph and what you know of circuit elements to determine what type of element is shown in the graph. If it is a resistor, what is the value of its resistance (in %u2126)? If it is an inductor, what is its inductance (in H)? If it is a capacitor, what is its capacitance (in F)? You do not need to enter units for this problem.



Explanation / Answer

in 0 to t1 there are 1.75 cycles of curent wave ..

so in 0.01 = 1.75 cycles ..

in 1 = 175 cycles ..

f = 175 hz

the element is an inductor as current lags voltage by 90 degrees .. ..

inductor Xl = 81/4.3 = 18.84

Xl = wL

w = 2 pi f

hence L = 18.84 / (2 pi f ) = 0.0171


power dissipated = Vp ^2 / ( 2 *Xl ) = 174.12 watts


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote