Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 2120425 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 10.3 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 10.7 cm. Point C is 5.02 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero.
a) Calculate the value of the current I1.
b) Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.
c) What is the force between two 1.93 m long segments of the wires?
Explanation / Answer
a) B1 = B2
i1/0.1572 = i2/0.0502
i1 = 32.25 A
b)Bnet = mue*(i1-i2)/(2*pi*0.0565) = 7.77*10^-5 T
c)Fnet = mue*i1*i2*L/(2*pi*d) = 7.895*10^-4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.