A 58 kg woman cheats on her diet and eats a 527 Calorie (527 kcal) jelly donut f
ID: 2120442 • Letter: A
Question
A 58 kg woman cheats on her diet and eats a 527 Calorie (527 kcal) jelly donut for breakfast.(a) How many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut?
J
(b) How many stairs must the woman climb to perform an amount of mechanical work equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is 15 cm.
stairs
(c) If the human body is only 27% efficient in converting chemical energy to mechanical energy, how many stairs must the woman climb to work off her breakfast?
stairs
Explanation / Answer
a) Energy=527*4186=2.2*106J
b)No. of stairs=Total energy/Gain in potential energy per stair climb=2.2*106/(58*9.8*0.15)=25874 stairs
c)No. of stairs=efficiency*Total energy/Gain in potential energy per stair climb=0.27*2.2*106/(58*9.8*0.15)=6986stairs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.