A spherical droplet of water (a good conductor) has a mass of 1.00 x 10^-6 grams
ID: 2120754 • Letter: A
Question
A spherical droplet of water (a good conductor) has a mass of 1.00 x 10^-6 grams and a radius of 62.0 micrometers. Initially it is uncharged. Then, 25.0 million electrons are removed from it.
1. If two such droplets having equal but opposite charges are separted center-tocenter by 1.00m, what is the magnitude of the electric force between them?
The voltage drop along a 30.0m segment of a power line made from copper wire (a very good conductor) is 1.2V, while carrying a current of 25.0 A.
1. What is the resistance of this wire segment?
2. How large is the electric field along the wire?
Explanation / Answer
q = 25*10^6*1.6*10^-19 = 4*10^-12 C
1)F = k*q^2/r^2 = 1.44*10^-13 N
this is attractive force.
1) V = i*R
==> R = V/i = 0.048 A
2)E = v/d = 1.2/30 = 0.04 N/c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.