A stick with a length of 1m is supported by a knife edge at the 50 cm mark (midd
ID: 2121569 • Letter: A
Question
A stick with a length of 1m is supported by a knife edge at the 50 cm mark (middle). Two masses m1: 0.4 kg and m2: 0.6 kg are hanging.. m1 20 cm from the left end and m2 20 cm from the right end of the stick. Gravity: 10 m/s
Calculate the torque created by m1.
Does this torque rotate the stick clockwise or counterclockwise?
Calculate the torque created by m2.
Clockwise or counterclockwise?
Where should you place a 3rd mass such that the stick is at equilibrium? Closer to m1,m2, or doesn't matter?
Find the distance with respect to the support that the third mass m3: 0.3, should be placed for the stick to be in equilibrium?
Please show all work! Thanks!
Explanation / Answer
1. by m1 = r x mg = 0.30 x 0.4 x 9.81 = 1.1772 or 1.2 N.m
counterclockwise
by m2 = 0.30 x 0.6 x 9.81 = 1.7658 or 1.8 N.m
clockwise
2 . 0.3 x r x 9.81 = 1.7658 - 1.1772
r = 0.2 m
so 20 cm from support in left side.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.