The evaporation of perspiration is the primary mechanism for cooling the human b
ID: 2121669 • Letter: T
Question
The evaporation of perspiration is the primary mechanism for cooling the human body. Determine the amount of water you will lose when you bake in the sun on the beach for an hour. Use a value of 850 W/m^2 for the intensity of sunlight, assume that the area of your body exposed to the sun is 0.65 m^2 and that your skin temperature is 37 degrees C, and note that the energy required to evaporate a liquid at a particular temperature is approximately equal to the sum of the energy required to raise its temperature to the boiling point and the latent heat of vaporization (determined at boiling point).
kg
Explanation / Answer
850 W/sq.m x .65 sq. m = 552.5 W x 3.415 = 1886.7875 BTU/Hr
to heat water on the skin from 98.6 to 212 Deg F = cp(T2-T1) = 1 x 113.4 = 113.4 BTU/Lb
to evaporate water off the skin =hfg = 970.3 BTU/LB
113.4 + 970.3 = 1083.7 BTU/Lb
1886.7875 BTU/Hr/1083BTU/Lb = 1.7422 Lb/Hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.