A system of two lenses forms an image of an arrow at x = x 3 = 69 cm. The first
ID: 2121678 • Letter: A
Question
A system of two lenses forms an image of an arrow at x = x3 = 69 cm. The first lens is a diverging lens located at x = 0 and has a focal length of magnitude f1 = 9.9 cm. The second lens is located at x = x2 = 29.6 cm and has an unknown focal length. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (xo, yo) = (-42 cm, 18.1 cm).
1) What is x1, the x co-ordinate of image of the arrow formed by the first lens?
-8 cm
2) What is y1, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the first lens?
3.45 cm
3) What is f2, the focal length of the second lens. If the lens is a converging lens, f2 is positive. If the lens is a diverging lens, f2 is negative.
4) What is y3, the y co-ordinate of the image of the tip of the arrow formed by the two lens system?
5) The positions of the two lenses are now interchnaged (i.e., the second lens is moved to x = 0 and the diverging lens is moved to x = x2 = 29.6 cm). What is the nature of the final image in this new system?
Explanation / Answer
1)for the first lens,
1/u +1/v=1/f
or 1/42 +1/v=-1/9.9
or v=-8.011
so x=-8.011
2)m=v/u
=8.011/42
=0.1907
so y'=0.1907*18.1
=+3.45 cm
3)u=8.011+29.6
=37.611 cm
v=69-29.6
=39.4 cm
so,
1/u +1/v=1/x
or 1/37.611 + 1/39.4=1/f
or f=19.2424 cm
the lens is converging with f2=19.2424 cm
4)for the second lens, image will be inverted.
so m=v/u
=39.4/37.611
=1.047
so y'=-my
=-1.047*3.45
=-3.612 cm
5)for the first lens,
1/42+1/v=1/19.2424
or v=35.5136
for the second lens,
u=29.6-35.5136
=-5.9136 cm
so,
-1/5.9136 + 1/v=-1/9.9
or v=14.68 cm
so here we come to know that for the second refraction,
v/u=-ve
so the image is virtual and inverted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.