A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has to
ID: 2122411 • Letter: A
Question
A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 51.4 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.206 m.
(a) What is the spring constant?
N/m
(b) What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point?
J
(c) If the maximum speed of the block is 3.45 m/s, what is its mass?
kg
(d) What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m?
m/s
(e) Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m.
J
(f) Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m.
J
(g) Suppose the same system is released from rest at x = 0.206 m on a rough surface so that it loses 15.3 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant?
m
Explanation / Answer
a) k = spring constant = 51.4*2/(0.206)^2 =2422.47 N/m
b) kinetic energy = 51.4 J
c) m = 51.4*2/(3.45)^2 = 8.63 kg
d) speed = [3.45^2 -0.16^2*2422.47/8.63]^0.5 =2.17 m/s
e) kinetic energy = 8.63*2.17^2/2 =20.3 j
f) potential energy =51.4 - 20.3 = 31.05 j
g) X = [ (51.4-15)*2/2422.7]^0.5 =0.17 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.