A bicycle is turned upsdie down and has one wheel spinning at 95.0 rpm. The whee
ID: 2122450 • Letter: A
Question
A bicycle is turned upsdie down and has one wheel spinning at 95.0 rpm. The wheel slows uniformly to a stop in 45.0 seconds. The radius of the wheel is 0.500 meters.
a) What is the initial angular velocity in rad/s?
b) What is the initial tangential velocity in m/s?
c) What is the angular acceleration in rad/s squared? ( sign and magnitude
d) What is the tangential acceleration in m/s squared? mag only
e) What is the angular distance (in rad) traveled during this time? mag only
f) If the wheel were on the ground, what linear distance (in meters) would it travel? mag only
Thanks for any help!
Explanation / Answer
a) 95*2*pi/60=9.95 rad/s
b) v = w r = 9.95*.5=4.97 m/s
c)w = w0 + alpha t
alpha = -9.95/45=-0.22
d) a = alpha r = 0.22*0.5 = 0.11
e) theta = w0 t + 1/2 alpha t^2 = 9.95*45-0.5*0.22*45^2=225
f) d = r theta = .5*225 = 112.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.