Oil (p=925kg/m^3) is flowing thru a pipe at a constant speed of 4m/s (point A) w
ID: 2122578 • Letter: O
Question
Oil (p=925kg/m^3) is flowing thru a pipe at a constant speed of 4m/s (point A) when it comes across a vertical bend in the pipe raising it 5m and it continues flowing in the same direction (point B) . The cross sectional area of the pipe does not change. Take G= 10m/s
A) if the pressure before the oil encounters the vertical bend is P= 2 x 10^5 N/m, what is the pressure after the oil encounters the vertical bend?
B) let's assume that the cross sectional area of the pipe at point B is now half the cross sectional pipe at point A. What is the speedof the oil at point B?
C) what is the pressure of the oil at point B if the pressure at point A is the same as before?
Explanation / Answer
This question is easily solved using Bernoulli's conservation of mechanical energy:
pB + 1/2*rho*vB^2 + rho*g*zB = pA + 1/2*rho*vA^2 + rho*g*zA
where p is pressure, rho is fluid density, v is speed, g is gravitational constant and z is vertical location.
Well the question says constant speed so vB = vA. This can also be seen from a mass balance, Ff = F0 -> rho*aB*vB = rho*aA*vA -> vB = vA where aA = aB = a is the cross-sectional area.
B. So plugging in vB = vA into Bernoulli yields:
vB = 4m/s
dp = pB-pA = -1/2*rho*g*(zB-zA) = -23125 Pa or -0.23bar
where dp is the change in pressure. (1 bar = 1e5 Pa)
This shows that pressure is lost (as dp is negative) due to a solely hydrostatic effect.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.