Question
5 STARS FOR THE CORRECT ANSWERS TO BOTH QUESTIONS
In the figure below, the hanging object has a mass of mi = 0. 370 kg; the sliding block has a mass of m2 = 0. 890 kg; and the pulley is a hollow cylinder with a mass of M = 0. 350 kg, an inner radius of R1 = 0. 020 0 m, and an outer radius of R2 = 0. 030 0 m. assume the mass of the spokes is negligible. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is muK = 0. 250. The pulley turns without friction on its axle. The light cord does not stretch and does not slip on the pulley. The block has a velocity of vi = 0. 820 m / s toward the pulley when it passes a reference point on the table. Use energy methods to predict its speed after it has moved to a second point, 0. 700 m away, m/s Find the angular speed of the pulley at the same moment, rad/s Consider the system shown in the figure below with mi = 28. 0 kg, m2 = 10. 1 kg, R = 0. 290 m, and the mass of the pulley M = 5. 00 kg. Object m2 is resting on the floor, and object is 4. 70 m above the floor when it is released from rest. The pulley axis is frictionless. The cord is light, does not stretch, and does not slip on the pulley. Calculate the time interval required for m1 to hit the floor. Deltat1 = s How would your answer change if the pulley were massless? Deltat2 = s
Explanation / Answer
1a 1.4425m/s
b 48 rad/s
2a t1=1.475s
b 1.429 s