An AC generator has a sinusoidal EMF with a maximum value of 25.0 V and a freque
ID: 2123691 • Letter: A
Question
An AC generator has a sinusoidal EMF with a maximum value of 25.0 V and a frequency of 60.0 Hz; the generator is connected to a capacitor of capacitance 5.03 %u03BCF. The resistance in the circuit is small enough to ignore.
(a) What is the maximum value of the current in this AC circuit?
A
(b) At the instant of time for which the current in this circuit is a maximum, what is the EMF of the generator?
V
(c) At the instant of time for which the EMF of the generator is %u221213.7500 V and increasing in absolute value, what is the current in the circuit?
A
(d) At the same instant of time as in part (c), what is the power output of the generator?
W
Explanation / Answer
XC = 1/2pifC = 1/2*3.14*60* 5.03*10^-6 = 527.6 ohms
a. Imax = V/XC = 25/527.6 = 0.047 A
b. at any onstant V= V0 , = 25V
c. i = 13.75/527.6 = 0.026 A
d. power = V0i = 0.026*13.75 =0.358 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.