Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A man is standing on a platform that is connected to a pulley arrangement, as th

ID: 2124131 • Letter: A

Question

A man is standing on a platform that is connected to a pulley arrangement, as the drawing shows. By pulling upward on the rope with a force the man can raise the platform and himself. The total mass of the man plus the platform is 123 kg. What pulling force should the man apply to create an upward acceleration of 1.20 m/s2?

A man is standing on a platform that is connected to a pulley arrangement, as the drawing shows. By pulling upward on the rope with a force the man can raise the platform and himself. The total mass of the man plus the platform is 123 kg. What pulling force should the man apply to create an upward acceleration of 1.20 m/s2?

Explanation / Answer

Hey there, you should always start these by drawing a free body diagram. (A little dot with all the forces acting on the dot.) But you were certainly on the right track. You know Fnet = M*A which is great but your mistake was that you didnt include all the forces! Remember the man and the pulley have a forcing acting downward (Fg) also called their weight. Also remember we're given the acceleration we want to achieve by this force. A = 1.2(m/s^2) Fg = M*g(gravity) = 116(kg)*9.81(m/s^2) the other force is the force necessary to lift the man. We'll call this F1. This means our Fnet = F1 - Fg = MA Thus F1 = MA + Fg = 116(kg)*1.2(m/s^2) +116(kg)*9.81(m/s^2) = 139.24N + 1137.96N =1277N F1= 1277(N) (The force needed to lift man and platform at 1.2m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote