Givens: Gross Weight (W) = 55,000 lb Average Drag (D) = 9,000 lb Average Frictio
ID: 2124278 • Letter: G
Question
Givens:
Gross Weight (W) = 55,000 lb
Average Drag (D) = 9,000 lb
Average Friction (f) = 1,500 lb
Average Thrust (T) = 36,000 lb
Lift Off Speed ( VLO) 180 KTAS
Catapult Distance = 350 ft
1. Compute the average acceleration of the Air Force Fighter during the takeoff roll
(ft/s2).
2. What would be the length of the takeoff roll for the Air Force Fighter (ft)?
3. How long (time) would it take for the Air Force Fighter to liftoff (sec)?
4. Compute the average acceleration of the Navy Fighter during catapult launch
(ft/s2).
5. How long (time in seconds) does it take for the Navy fighter to takeoff with a catapult
launch?
6. Find potential, kinetic, and total energy of this aircraft after takeoff at the following
conditions:
Weight = 50,000 lb
Altitude = 10,000 ft
Airspeed = 300 KTAS
7. Given conditions of #6, find new altitude if the aircraft raises the nose to capture 250
KTAS but keeps the thrust at the same setting and, for simplicity, assume the drag stays
the same. Think of this as a Constant Energy Problem.
8. Find Energy Height (TE/W) of aircraft at 300 KTAS and 10,000 ft.
Explanation / Answer
1. Avg acc. = ((36000-9000-1500)*10)/55000 = 8.27
3. 350/180 = 1.94
5. 180/1.94 = 92.57
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.