At t = 0 a very small object with mass 0.685 m g and charge +9.00 ? C is traveli
ID: 2124838 • Letter: A
Question
At t = 0 a very small object with mass 0.685mg and charge +9.00 ?C is traveling at 125 m/s through the origin in the -x-direction. The charge is moving in a uniform electric field that is in the +y-direction and that has magnitude E = 895 N/C. The gravitational force on the particle can be neglected. Part A How far is the particle from the origin at t = 7.00 ms? At t = 0 a very small object with mass 0.685mg and charge +9.00 ?C is traveling at 125 m/s through the origin in the -x-direction. The charge is moving in a uniform electric field that is in the +y-direction and that has magnitude E = 895 N/C. The gravitational force on the particle can be neglected. At t = 0 a very small object with mass 0.685mg and charge +9.00 ?C is traveling at 125 m/s through the origin in the -x-direction. The charge is moving in a uniform electric field that is in the +y-direction and that has magnitude E = 895 N/C. The gravitational force on the particle can be neglected. At t = 0 a very small object with mass 0.685mg and charge +9.00 ?C is traveling at 125 m/s through the origin in the -x-direction. The charge is moving in a uniform electric field that is in the +y-direction and that has magnitude E = 895 N/C. The gravitational force on the particle can be neglected. At t = 0 a very small object with mass 0.685mg and charge +9.00 ?C is traveling at 125 m/s through the origin in the -x-direction. The charge is moving in a uniform electric field that is in the +y-direction and that has magnitude E = 895 N/C. The gravitational force on the particle can be neglected. Part A How far is the particle from the origin at t = 7.00 ms? Part A How far is the particle from the origin at t = 7.00 ms? Part A How far is the particle from the origin at t = 7.00 ms? Part A How far is the particle from the origin at t = 7.00 ms? Part A How far is the particle from the origin at t = 7.00 ms? Part A How far is the particle from the origin at t = 7.00 ms? At t = 0 a very small object with mass 0.685mg and charge +9.00 ?C is traveling at 125 m/s through the origin in the -x-direction. The charge is moving in a uniform electric field that is in the +y-direction and that has magnitude E = 895 N/C. The gravitational force on the particle can be neglected. Part A How far is the particle from the origin at t = 7.00 ms?Explanation / Answer
in x direction
x = v0 t = 125 * 7.0E-3 = 0.875 m
in y direction
a = q E/m = 9.0E-6*895/0.685E-6=11759
y = 1/2 a t^2 = 0.5*11759*7.0E-3^2=0.288
distance = sqrt(0.875^2 + 0.288^2)=0.921 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.