You drive on Interstate 10 from San Antonio to Houston, half the time at 65 km/h
ID: 2125129 • Letter: Y
Question
You drive on Interstate 10 from San Antonio to Houston, half the time at 65 km/h and the other half at 92 km/h. On the way back you travel half the distance at 65 km/h and the other half at 92 km/h.style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">
>type="text" name="rn_1363069_2_0_1368006" value="78.5" size="10" autocomplete="off" id="rn_1363069_2_0_1368006" dir="ltr">class="qtextfield">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">
The only part I need help with is finding the average velocity.style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">type="text" name="rn_1363069_2_0_1368006" value="78.5" size="10" autocomplete="off" id="rn_1363069_2_0_1368006" dir="ltr">class="qtextfield">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">
Explanation / Answer
let the distance is d km
let t hours is the total time taken
d1 = 65*t/2 and d2 = 92*t/2
d = d1+d2
d = t*(65+92)/2 = t*78.5
Vav = d/t = t*78.5/t = 78.5 km/h
on the way back
let the distance is d km
let t hours is the total time taken
d/2 = 65*t1 ==> t1 = d/(2*65)
d/2 = 92*t2 ==> t2 = d/(2*92)
t = t1+t2 = (d/2)*(1/65 + 1/92) = (d/2)*(92+65 / 65*92)
Vav = d/t = 2*65*92 / (92+65) = 76.178 km/h
c) Vav = (76.178 + 78.5)/2 = 77.3 km/h
d) zero. since the displacement is zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.