A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the fig
ID: 2125716 • Letter: A
Question
A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the figure. The divisions along the horizontal axis represent 0.25 s and the divisions along the vertical axis represent 3.0 m. Find the average velocity in the time interval t = 0.75 s to t = 2.00 s. The response you submitted has the wrong sign, m/s Determine the instantaneous velocity at t = 1.00 s (where the tangent line touches the curve) by measuring the slope of the tangent line shown in the graph, m/s At what value of t is the velocity zero? sExplanation / Answer
Part A)
v = d/t
v = (6 - 24)/1.25
v = -14.4 m/s
Part B)
v = d/t
v = (0 - 39)/1.75
v = -22.3 m/s
Part C)
At 2 sec is when the velocity is zero.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.