Review Interactive Learning Ware 2.2 in preparation for this problem. A race dri
ID: 2125867 • Letter: R
Question
Review Interactive Learning Ware 2.2 in preparation for this problem. A race driver has made a pit stop to refuel. After refueling, he starts from rest and leaves the pit area with an acceleration whose magnitude is 5.3 m/s2; after 3.7 s he enters the main speedway. At the same instant, another car on the speedway and traveling at a constant velocity of 71.6 m/s overtakes and passes the entering car. The entering car maintains its acceleration. How much time is required for the entering car to catch up with the other car?
Explanation / Answer
using the equation for the 1sta part in which he is in constant speed,
v= u +at
So, v = 0 + 5.3*3.7 = 19.61 m/s <----this is the speed at entering
So,
using the equation,
s= ut + 0.5*at^2 = 71.6*t
So, 19.61*t+0.5*5.3*t^2=71.6*t
So, t = 19.62 s <----------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.