A person driving her car at 46.0 km/hr approaches an intersection just as the tr
ID: 2125999 • Letter: A
Question
A person driving her car at 46.0 km/hr approaches an intersection just as the traffic light turns yellow. She knows that the yellow light lasts only 1.70 s before turning to red, and she is a distance D = 30.0 m away from the near side of the intersection.
a) If she decides to stop how far from the intersection will she come to a stop?
The intersection is W = 17.0 m wide. Her car's maximum deceleration is -5.90 m/s^2. Ignore the length of her car and her reaction time. Assume the beginning of the intersection the origin of your x-coordinate and take distances beyond the intersection to be positive and distances before the intersection to be negative.
b) The car can accelerate form 46.0 km/hr to 75 km/hr in 6.20s. How far from the intersection will she be if the light turns red?
Explanation / Answer
u = 46 * 5/18
=12.78 m/s
s = ut - 1/2 at^2
= 12.78 * 1.70 - 1/2 * 5.9 * 1.7^2
= 13.20
-------------------------------------
she stops
= 30 - 13.20
= 16.8 before intersection.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.