A textbook of mass m = 1.24 kg starts at rest on a frictionless inclined plane (
ID: 2126301 • Letter: A
Question
A textbook of mass m = 1.24 kg starts at rest on a frictionless inclined plane (angle theta = 30o). Although there is no friction, suppose there is a drag force (due to air resistance) acting on the book which is proportional to the speed squared and is described by the equation F=kmv^2, where k = 0.86 1/m. How much time does it take for the textbook to slide a distance d = 1.65 m down the plane? (Hint: This one is tricky, you will need to solve the integral by hand using a hyperbolic trig substitution.)
Explanation / Answer
Force acting on book = mg vertical downward
Component of mg along incline = mgSin30
Force balance:
mgSin30 - Fdrag = ma
=> mgSin30 - kmv^2 = ma
=> 5 - 0.86 v^2 = a
a = dv/dt
=> 5 - 0.86 v^2 = dv/dt
=> dv/(5-0.86v^2) = dt
Integrating on both sides:
(1/0.86)*ln[(5+0.86v)/(Sqrt(25 - (0.86v)^2)] = t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.