Your friend\'s car has broken down, and you volunteer to push it to the nearest
ID: 2126542 • Letter: Y
Question
Your friend's car has broken down, and you volunteer to push it to the nearest repair shop, which is 1.8 km away. You carefully move your car so that the bumpers of the two cars are in contact and then slowly accelerate to a speed of 2.7 m/s over the course of 1 min.(a) If the mass of your friend's car is 1050 kg, what is the normal force between the two bumpers?
N
(b) If you then maintain a speed of 2.7 m/s, what is the total time (including the time the cars are accelerating) it takes you to reach the repair shop?
s
Explanation / Answer
a=2.7/60=0.045m/s2
F=ma=47.25N
b)distance covered while accelerating=0.5at2=81m
Time taken to cover remaining 1.8-0.081km=1.719/2.7*1000=636.7s
Total time=636.7+60=696.7s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.