Near the end of a marathon race, the first two runners are separated by a distan
ID: 2127000 • Letter: N
Question
Near the end of a marathon race, the first two runners are separated by a distance of 45.0 m. The front runner has a velocity of 3.45 m/s, and the second a velocity of 4.25 m/s.style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">
style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">
0.8 m/s faster than the front runner.
style="font-size: 12px;">
____ mstyle="font-size: 12px;">
Explanation / Answer
t1= 250/3.45= 72.46 s
t2 = (250+45)/4.25 = 69.41 s
t2< t1 so second runner will win
c) S1 = 3.45*t2= 239.4645m
distand=ce = 250-239.4645=10.56m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.