Hi, I\'m having a problem with these 2 questions thanks in advanced The gravitat
ID: 2127033 • Letter: H
Question
Hi, I'm having a problem with these 2 questions
thanks in advanced
Explanation / Answer
m = 2.18/9.8 = 0.222 kg
v = u + at
==> a = v/t = 14.5/0.176 = 82.4 m/s^2
a)s = u*t+0.5*a*t^2 = 0.5*82.4*0.176^2 = 1.28 m
b)F = m*a = 0.222*82.4 = 18.3 N(in horizonatl direction)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.