3) q=.05, p=.95 it is expected that .25% of people born will have the disease. T
ID: 212753 • Letter: 3
Question
3) q=.05, p=.95 it is expected that .25% of people born will have the disease. This is equal to 2.5 out of 1,000 births 4)q=.2, p=.8, A. 64 are homozygous for doing well Hardy Weinberg Problems-Set #2 1) 1 in 1700 US Caucasian newbons have cystic fibrosis, a recessive chronic progressive disorder. If the population is in HrW' equilibrium, how many carriers would you expect to find in a population of 100 million Caucasian people? b. Interestingly, carriers of cystic fibrosis are better able to survive diseases like Typhiod fever where severe diarthea is a problem. Therefore is this population in Hardy Weinberg equilibrium? c. Which requirement of Hardy Weinberg is not met? d. Would you expect the actual number of carriers to be higher or lower than predicted? Explain. 2) The problem that follows is for the scarlet tiger moth (Panaxia dominula), Coloration in this species is determined by a single-locus, two-allele system with incomplete dominance. Data for 1612 individuals is given below White-spotted (AA)-1469 Intermediate (Aa) 138 Little spotting (aa)-5 Calculate p, q, and the frequency of AA, Aa and aa individuals 3) After graduation, you and 19 friends build a raft, sail to a deserted island, and start a new population, totally isolated from the world. Two of your friends carry (that is, are heterozy gous for) the recessive cystic fibrosis allele. None of you have the disease. Assuming that the frequency of this allele does not change as the population grows and that the population is in HW equilibrium, what percentage of people born on your island are expected to have cystic fibrosis? 4) There are 100 students in a class. Ninety-six did well and passed the course while the balance received a grade of F. In the highly unlikely event that success is genetic rather than environmental, and these traits involve dominant and recessive alleles, please calculate the following: a. Number of students homozygous for doing well b. If this trait follows a pattern of incomplete dominance-how OK but not great? many students would you espect to doExplanation / Answer
H-W equilibrium:
p+q = 1
p2+2pq+q2 = 1
Frequency of q2 = 1/1700 = 5.88 X 10^-4 = 0.000588
q = 0.0242
p = 1-q = 1-0.0242 = 0.9758
Frequency of carriers, 2pq = 2 X 0.9758 X 0.0242 = 0.0472
= 0.0472 X 100 = 4.72
We can expect 4.72 persons out of 100 to be carriers in Caucasian population.
b. No
H-W equilibrium assumes no selective advantage
c. H-W equilibrium assumes no selective advantage (No natural selection or selection pressure)
d. We would expect the number of carriers to be higher as it provides selective advantage (Survival benefit of Typhoid fever)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.