The square surface shown in Figure 23-26 measures 3.4 mm on each side. It is imm
ID: 2127629 • Letter: T
Question
The square surface shown in Figure 23-26 measures 3.4 mm on each side. It is immersed in a uniformelectric field with magnitude E = 1800 N/C. The field lines make an angle of? = 35
The square surface shown in Figure 23-26 measures 3.4 mm on each side. It is immersed in a uniform electric field with magnitude E = 1500 N/C. The field lines make an angle of? = 35 degree with a normal to the surface, as shown. Take the normal to be directed "outward," as though the surface were one face of a box. Calculate the electric flux through the surface.Explanation / Answer
side a = 3.4 mm = 3.4 * 10 ^ -3 m Area A = a ^ 2 = 11.56 * 10 ^ -6 m ^ 2 electric field E = 1800 N / C Angle between E and normal of A is ? =180 - 35 = 145 degrees So, flux = EA cos ? = -1.7044 * 10 ^ -2 N m ^ 2 / C side a = 3.4 mm = 3.4 * 10 ^ -3 m Area A = a ^ 2 = 11.56 * 10 ^ -6 m ^ 2 electric field E = 1800 N / C Angle between E and normal of A is ? =180 - 35 = 145 degrees So, flux = EA cos ? = -1.7044 * 10 ^ -2 N m ^ 2 / CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.